top of page

Odkryj Bayerischemama

Enjoy life!

Beitrag: Willkommen
  • Zdjęcie autoraBayerische Mama

Najlepsze książki do nauki języka niemieckiego, czyli jak nie utrudniać sobie życia z niemieckim

Od początku mojej przygody z językiem NIEMIECKIM (mam tu na myśli samodzielną naukę, jak i przygotowania do certyfikatów) zastanawiałam się czym albo jak mogę jeszcze wspomóc moją naukę języka. Pomyślałam, że przecież zarowno w pracy, jak i w domu rozmawiam cały czas tylko po niemiecku, słucham radia kiedy tylko mogę, tzn. przede wszystkim w aucie, ale i w domu czy pracy również, czytam niemieckie gazety (regionalne, super sprawa wiedzieć co piszczy w regionie) i książki a raczej książkę i oglądam niemiecką telewizję (co prawda wiadomości, bo na filmach zasypiałam ze zmęczenia), ale brakuje mi czegoś. Appkę w telefonie mam zainstalowaną i używam codziennie przez około 10 minut, i jest jeszcze kurs niemieckiego. Po zastanowieniu się doszłam do wniosku, że dobrze byłoby mieć książkę czy też pomoc, do której można by wracać a i przy tym chętnie rozwiązywać ćwiczenia i mieć przy tym radochę. Satysfakcja i radocha w tym wszystkim są chyba najważniejsze! Przynajmniej dla mnie.

Więc moja biblioteczka, zapełniona już przeróżnymi książkami, zaczęła powiększać się o książki do niemieckiego. Były już w niej słowniki polsko-niemieckie, ale zaczęłam szukać tej idealnej i jedynej pomocy w nauce niemieckiego. I tak przez kilka miesięcy zakupiłam kilkanaście książek i po polsku i po niemiecku, których zestawienie znajduje się poniżej. Przetestowałam na własnej skórze wszystkie poniższe wydawnictwa. Części z nich nie znajdziecie poniżej, bo już samym wydaniem czy ceną potrafiły skutecznie odstraszyć.

Nie jest możliwe określić jednoznacznie, która pomoc w nauce języka jest najlepsza (najlepsza nauka to praktyka i jeszcze raz praktyka w różnej formie), ale udało mi się z różnych wydawnictw stworzyć małą porównywarkę i zestawić je w top 10 najlepszych książek do nauki niemieckiego.

10. Nie najcieńsza pozycja w języku niemieckim (351 stron), która wymaga od czytelnika bardzo wielu domysłów i na pewno nie jest dedykowana dla zaczynających swoją przygodę z językiem. Jest to zbiór zagadnień gramatycznych w szczupłej formie małej książki ,,Deutsche Grammatik & Rechtschreibung” wydawnictwa PONS. Jest w małym formacie, a to oznacza, że można ją zebrać ze sobą i czytać na przykład podczas podróży pociągiem lub na leżaczku na urlopie. Minus to brak ćwiczeń. Ja używałam tej książki bardziej do przypominania pewnych zagadnień i szybkiego rzucenia okiem na dany problem.

9. ,,Deutsch als Fremdsprache. 600 Ubungen” PONS – zbiór ćwiczeń z różnym stopniem trudności, ale nie tylko. Książka podzielona jest na trzy części: pierwsza to ćwiczenia gramatyczne, druga to ćwiczenia ze słownictwa, natomiast trzecia to łamigłówki. Ciekawa pozycja dla osób, które przerobiły choćby początkową cześć gramatyki i słownictwa. Dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych przydatna do utrwalenia pewnych zagadnień. Łamigłówki są w przeróżnej formie i fajnym pomysłem na połączenie przyjemnego z pożytecznym: relaksując się przyswajać język.

8. Obszerna i ciężka pozycja na co wskazuje sam tytuł: ,,Wielka gramatyka niemiecka z ćwiczeniami. Od A1 do C1” od LektorKlett. Adekwatna do przygotowań do egzaminów. Ćwiczenia nie należą do łatwych i tak powinno być, jeżeli to przygotowanie do egzaminów, ale zagadnienia są przedstawione w przystępny sposób. Dostępne są też testy sprawdzające poziom języka. Książka jest po polsku i niemiecku. Bardzo dużym plusem jest ilość ćwiczeń i podział ich na poziomy.

7. Ha! I masz babo placek. Sama nie wiem co do końca myśleć o tej książce. Autor bardziej dywaguje nad językiem i pokazuje w inny sposób niż reszta książek jak pokonać trudności z językiem. Tłumaczy zasady i problemy na swój sposób: przemyślany, ciekawy i przyswajalny, a może i trochę z humorem. Na pewno nie jest to typowe wydanie do nauki języka. Bardzo fajna pozycja, lubię ją na swój sposób. Dedykowana dla osób, które nie tylko chcą szprechać, ale też zrozumieć niemiecki i dowiedzieć się praktycznych rzeczy, jakich nie usłyszycie na kursie czy od tak na ulicy. A więc: ,,Deutsche Grammatik fur Dummies” Matthias Wermke WILEY-VCH.

6. ,,Schritte Neu Grammatik. Niveau A1-B1 Deutsch als Fremd- und Zweitesprache” od HUEBER. Przystępnie opracowana gramatyka w języku niemieckim. Pod każdym zagadnieniem dużo ćwiczeń i po każdym dziale test. Kolorowo i obrazkowo wytłumaczona gramatyka. Lubię po nią sięgać.

5. Na kursie niemieckiego B2 korzystaliśmy z podręcznika ,,SICHER! Deutsch als Fremdsprache. Kursbuch und Arbeitsbuch” z płytą CD do ćwiczeń od HUEBER. W książce kładziony jest nacisk na mówienie i nie ma w tym nic dziwnego, w końcu to poziom B2. Dużo ćwiczeń, gdzie pomysłowość jest tu podstawą. Bardzo lubiłam pracować na tym podręczniku. Dostępne są interaktywne ćwiczenia pod http://www.hueber.de/sicher/lernen po wpisaniu kodu z książki.

4. Czy ktoś spotkał się z przystępną, obszerną w ćwiczenia i kreatywną książką do nauki niemieckiego? Oto i jest: ,,Grammatik aktiv. Verstehen, uben, sprechen. B2-C1” od Cornelsen. Nie dodam nic więcej. A może tylko to, że po zakupie jest dostępna online w formie e-booka wraz z ćwiczeniami wymowy. Super!

3. ,,Berliner Platz 3 Neu” od Klett-Langenscheidt z dwiema płytami CD… przez wielu doceniana, ale też i krytykowana. Nie polecam do samodzielnej nauki.

2. ,,Menschen hier” HUEBER przystępna, ale bardziej z nauczycielem do przerobienia, aniżeli samemu. Mam po niej dobre wrażenia. Używaliśmy jej na kursie niemieckiego. Do podręcznika i ćwiczeń dołączone są płyty.

1. Ostatnia pozycja: ,,B-Grammatik Übungsgrammatik Deutsch als Fremdsprache” z CD od Schubert z bardzo przyjaznym layoutem i wieloma ćwiczeniami. Aż miło do niej wracać. Wszystko przedstawione w sposób jasny i wyczerpujący. Pod adresem http://www.aufgaben.schubert-verlag.de znajdziemy ćwiczenia na różnych poziomach z weryfikacją poprawności. Super sprawa: przyjazna książka plus dodatkowe ćwiczenia online.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej wydana, opracowana książka do nauki niemieckiego nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z językiem. Dlatego polecam codzienne czytanie np. regionalnej gazety co przynosi kilka korzyści: szlifowanie czytania ze zrozumieniem i samego czytania; oraz poznawanie co piszczy w trawie w regionie. Czytanie książek dla dzieci też jest bardzo pomocne, ale dla początkujących. Dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych polecane są oczywiście książki dedykowane dla dorosłych, mogą to być kryminały albo przygodowe, aby za bardzo się nie zniechęcić. Będąc już w Niemczech, chodziłam na kurs niemieckiego, gdzie duży nacisk kładziono na osłuchanie się z językiem, poprzez słuchanie radia czy słuchanie/oglądanie samych wiadomości.

Dużo osób obawia się mówić, ze strachu przed kompromitacją czy też brakiem zrozumienia. Niepotrzebnie! Trzeba próbować! Oj, najwyżej ktoś nas poprawi. I co z tego. A tak w ogóle to Niemcy są przyzwyczajeni do obcokrajowców, a w ostatnich latach przybyło ich jeszcze więcej.

A gdzie można zamówić powyższe pozycje? Ja zamawiałam na Amazonie i księgarniainternetowa.de (wysyłają z Polski i wysyłka nie kosztuje dużo) oraz buecher.de. Można też sprawdzić na Rebuy i Medimops (używane książki) lub Ebay Kleinanzeigen.de.http://ebaykleineinzeige.de Poniżej orientacyjne cenny za poszczególne nowe książki (w nawiasie za używane na rebuy lub medimops – ceny zmieniają się często). Używane książki można kupić między innymi również na ebay albo rebuy.de.

Deutsche Grammatik & Rechtschreibung wydawnictwa PONS – 9.99€ (od 4€)

Deutsch als Fremdsprache. 600 Übungen PONS – 9.99€ (od 8€)

Wielka gramatyka niemiecka z ćwiczeniami. Od A1 do C1 LektorKlett – 12.42€ (od 12€)

Deutsche Grammatik fur Dummies WILEY-VCH – 14.99€ (od 13€)

Schritte Grammatik Neu. Niveau A1-B1 Deutsch als Fremd- und Zweitesprache od HUEBER – 19.00€ (od 14€)

SICHER! Deutsch als Fremdsprache. Kursbuch und Arbeitsbuch od HUEBER – 17.50€ (od 12€)

Grammatik aktiv. Verstehen, uben, sprechen. B2-C1 od Cornelsen – 17.25€ (od 15€)

Berliner Platz 3 Neu od Klett-Langenscheidt – 24.99€ (ab 8€)

Menschen hier od HUEBER – 18.00€ (od 14€)

B-Grammatik Schubert– 19.90€ (od 11€)

Uważam, że nie same “przerobienie” książki przyniesie sukces, ale połączenie samodzielnej nauki z czytaniem, mówieniem i słuchaniem oraz dobrym kursem. Zachęcam i polecam wszystkim, na którym zależy, aby mówić ładnym i poprawnym niemieckim zamiast ,,kali jeść, kali spać”…

コメント


bottom of page